Bawełniane piżamy i koszule nocne

Czym różni się dzianina od tkaniny?

Jeśli zastanawiasz się czym różni się dzianina od tkaniny i jakie są ich ewentualne zalety, postaram się choć w niewielkim zarysie przybliżyć ci to zagadnienie.
Materiały dzielimy na tkaniny i dzianiny. Są to podstawowe i zdecydowanie najczęściej używane rodzaje materiałów. Dlaczego ich odróżnienie jest dla nas często tak istotne? Przede wszystkim wiedza o charakterystycznych cechach tych materiałów, ich walorach i rodzajach przyda się szczególnie wtedy, gdy trzeba będzie dokonać wyboru- dzianina czy tkanina ? – z czego uszyć ubranie? albo z czego kupić ubranie? Już wszystko wyjaśniam. Tkanina jest tkana, dzianina – dziana. Do powstawania tkaniny i dzianiny będziemy potrzebować takich samych rodzajów włókien, przędzy czy nici. Różnica jednak polega na tym, że nitki w tych materiałach są splatane ze sobą w zupełnie inny sposób.

TKANINY tkane są na krosnach i powstają z dwóch układów nitek – osnowy i wątku. Najpierw na krośnie rozciąga się nitki osnowy i mocno je napręża, a następnie pomiędzy nimi przeplata nić wątku. W każdym z nich nici są zaplatane w inny sposób, sprawia to, że tkaniny są z reguły dość sztywne i mało rozciągliwe, stabilne, dzięki czemu łatwiej jest kroić i obrabiać taki materiał. Trzeba jednak dodać, że aby noszenie ubrań z tkanin było komfortowe konstruktorzy muszą pamiętać o dodaniu tzw. „luzu” technologicznego, zastosowaniu zaszewek czy cięć dopasowanych do kształtu sylwetki. O właściwościach i zastosowaniu tkaniny decydują: splot, grubość przędzy, gęstość osnowy i wątku. Podstawowe sploty to:

  • Płócienny – prosty układ „w kratkę”, stosowany do produkcji tkanin przewiewnych, trwałych, ale także miękkich z meszkiem (np. flanela, microfibra) Stosuje się m.in. w produkcji aksamitu, batystu, kory, popeliny, tafty
  • Skośny – najpopularniejsze typy to splot skośny wzmocniony, skośny łamany (tzw. jodełka) i skośny wielorządkowy; wykorzystywany do produkcji tkanin grubych i wytrzymałych, ale też do delikatnych i miękkich jedwabi; gatunki tkanin to np. drelich, dżins, flanela, flausz, gabardyna
  • Atłasowy – wykorzystywany w produkcji tkanin gładkich, mieniących się, błyszczących, np. atłas, satyna. Tym splotem produkowana jest najszlachetniejsza podszewka wiskozowa stosowana w ekskluzywnej odzieży.

Dzięki różnym wariantom podstawowych splotów uzyskuje się tkaniny o pożądanych właściwościach termicznych, elastyczne, przewiewne lub o efektownej fakturze.

Tkaniny i dzianiny dzielimy również ze względu na rodzaj włókien z jakich zostały wykonane. Podstawowy podział to: naturalne, sztuczne oraz syntetyczne.

  • Naturalne – Roślinne (bawełna, len), Zwierzęce (wełna owcza, alpaka, moher, kaszmir, angora, jedwab)
  • Sztuczne – produkowane z włókien występujących w przyrodzie tj. celuloza z drewna (włókno bambusowe i wiskoza)
  • Syntetyczne – produkowane z włókien nie występujących w przyrodzie (poliester, poliamid)

DZIANINA powstaje na maszynach dziewiarskich, można je też dziać na szydełku. Powstaje ona z jednej lub wielu nitek, tworzących rzędy lub kolumny, a te łączą się w oczka. Znaczy to, że poziomo powstają rządki oczek, natomiast pionowo tworzą się kolumienki. Przędza w dzianinach ma bardzo duże wrobienie, dzięki czemu dzianina jest bardzo elastyczna, miękka i rozciągliwa we wszystkich kierunkach. Elastyczność sprawia, że wykroje na ubrania z dzianin są z reguły bardzo proste, bo nie wymagają zaszewek, dopasowujących cięć, czy nawet zapięć. A wytwarzana z niej odzież, kojarzy nam się głównie z wygodą i komfortem noszenia. Od poziomych rządków i pionowych kolumn wzięły nazwę dwa podstawowe sploty dziewiarskie:

  • Splot rządkowy – wymaga użycia tylko jednej nici. Może być wykonany na drutach, szydełkiem albo mechanicznie. Przez to, że oczka łączą się w poziomie, materiał tego typu słabo rozciąga się w poprzek. Strony prawa i lewa nieco różnią się od siebie (na jednej wyraźniejsze są oczka prawe, na drugiej lewe). Dzianina rządkowa ma też tendencję do wywijania się na brzegach oraz dużą skłonność do prucia.
  • Splot kolumnowy – powstaje maszynowo z wielu nitek. Oczka tworzone są w dwóch sąsiednich kolumnach i łączone zygzakiem poprzez rządki. Dzięki temu materiał nie pruje się i jest rozciągliwy w obu kierunkach. Wysoka elastyczność dzianin o tym splocie sprawia, że często wykorzystywane są na stroje sportowe i gimnastyczne. Ubrania tego typu dobrze leżą i dostosowują się do kształtu ciała. 

Wśród splotów rządkowych i kolumnowych wyróżnia się wiele wariantów oraz kombinacji. Sploty można też ze sobą łączyć. Dzianiny wykorzystujące wiele ich rodzajów, tak by tworzył się wzór, nazywane są żakardowymi. Splot dzianiny decyduje o jej rozciągliwości, układaniu się i przeznaczeniu. Może być bardziej lub mniej zbity, a nawet ażurowy, co wpływa na przewiewność ubrania.

Mam nadzieję, że po tym krótkim poście, wchodząc do sklepu, po zapytaniu „ma być dzianina czy tkanina?” bez zażenowania odpowiecie z pewnością w głosie „ ….” bo już wiecie CZYM RÓŻNI SIĘ DZIANINA OD TKANINY.